Dzikie Barwy Podkarpacia

warsztaty barwierskieZapraszam serdecznie na warsztaty barwierskie z elementami dzikiej kuchni jadalnej.
DZIKIE BARWY PODKARPACIA. Warsztaty farbowania tkanin roślinami.
Termin: 20 lipca / piątek / 19:00 — 22 lipca / niedziela / 15:00
Miejsce: Rzepnik koło Krosna, Pogórze Dynowskie
Koszt: 900zł
Informacje i rezerwacje: Olka Richert / tel. 694 225 508 / mail: dotknijtkaniny@gmail.com
Rezerwacja miejsca następuje poprzez wpłatę 300zł na konto wskazane przez organizatora w mailu. Reszta płatności na miejscu w dniu warsztatu.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatu. W przypadku odwołania wpłaty zostają zwrócone.
Osoba niepełnoletnia może przyjechać tylko z pełnoletnim opiekunem.

Zajęcia odbędą u niezwykłego gospodarza – Łukasza Łuczaja. (http://lukaszluczaj.pl/) Łukasza przedstawiać nikomu nie trzeba, dość wspomnieć, że jest wybitnym etnobotanikiem i biologiem, znawcą roślin, naukowcem i profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Planowaliśmy warsztat w Rzepniku od dłuższego czasu, bo rośliny barwierskie to temat wciąż czekający na odkrycie. Łukasz będzie nam towarzyszył podczas całego weekendu i w ramach atrakcji przygotuje posiłki z dzikich roślin jadalnych.

Podczas warsztatów:
– poznamy gatunki roślin i zwierząt używanych od tysiącleci do barwienia tkanin na różnych szerokościach geograficznych – w Polsce oraz w Azji, Afryce, Europie
– nauczymy się identyfikować lokalne rośliny barwierskie Podkarpacia
– stworzymy unikatowe, wzorzyste torby bawełniane i tkaniny bawełniane oraz lniane, farbowane własnoręcznie zebranymi roślinami
– wypróbujemy minerały zmieniające kolory farbowania
– nauczymy się starożytnej japońskiej techniki drukowania wzorów na tkaninach
– dowiemy się, jak konserwować i dbać o tkaniny barwione naturalnie
– poznamy historię barwierstwa na świecie

Na zajęciach stworzymy unikatowe, piękne tekstylia. W zestawie dla każdego kilka tkanin bawełnianych, lnianych oraz torby bawełniane. Wszystkie będzie barwione przy użyciu własnoręcznie zebranych skarbów przyrody.
Dodatkową atrakcją będzie udział w części warsztatów Łukasz Łuczaja, gospodarza terenu, który będzie nam towarzyszył całą sobotę i pomoże ugotować obiad z dzikich roślin zebranych podczas porannego spaceru oraz włączy elementy dzikiej kuchni przy porannym śniadaniu.

PLAN WARSZTATÓW
// PIĄTEK, 20.07.2018

Zapraszamy od godziny 17
/ godz. 19 Wstęp do warsztatów – opowieść/wykład
* Wprowadzenie do naturalnego farbowania. Historia barwierstwa na świecie. O roślinach i zwierzętach używanych do barwienia tkanin.
/ Kolacja we własnym zakresie – przy ognisku lub w kuchni w chacie

// SOBOTA, 21.07.2018
/ Śniadanie – wegańska owsianka
/ godz. 10 – 19 panel warsztatów z przerwą na obiad na ognisku przygotowany przez Łukasza (oczywiście jest możliwość aktywnego współudziału w jego przygotowaniu)
* Spacer po okolicy, identyfikacja i zbiór lokalnych dzikich roślin barwierskich, a także dzikich roślin jadalnych wskazanych przez Łukasza, zbiór roślin na obiad
* Przygotowanie wywarów z 4-5 roślin dających kilkanaście kolorów
* Teoria i praktyczne wykorzystanie minerałów zmieniających odcienie barw
* Nauka dawnej sztuki drukowania tkanin z Japonii
* Barwienie.
/ Kolacja we własnym zakresie, będzie ognisko więc można upiec co nieco

// NIEDZIELA, 22.07.2018
/Śniadanie z elementami dzikiej kuchni przyrządzane wspólnie przez Olę, Łukasza i uczestników.
/ godz. 10 – 14 Panel warsztatów
* Kolejny dzień farbowania z wykorzystaniem gatunków roślin zebranych w sobotę
* Krępowanie tekstyliów do barwienia -druk metodą japońską lub eksperymenty własne uczestników
/ godz. 15 zakończenie warsztatów i pożegnanie

Warsztaty odbędą się w Rzepniku nr budynku 20a (czerwony dom z niebieskimi oknami zaraz przy cerkwi i przystanku PKS ).rzepnik

Oferowane warsztaty są autorskimi warsztatami Olki Richert. Łukasz Łuczaj jest tylko gospodarzem terenu, ale będzie z nami cały dzień w sobotę i będzie do dyspozycji w razie pytań o rośliny jadalne. Przygotuje także obiad z dzikich roślin zebranych przez uczestników oraz śniadanie w niedzielę.

Dla pierwszych 10 zarejestrowanych osób istnieje możliwość noclegu/noclegów w miejscu warsztatów. Warunki o standardzie prostego schroniska w górach – nocleg w ciepłej, drewnianej chacie (duża sala wieloosobowa z materacami) – trzeba obowiązkowo przywieźć śpiwór. Jedna sprawna łazienka (ubikacja plus wanna). Do dyspozycji uczestników także czajnik elektryczny oraz kuchnia opalana drewnem. Warsztaty będą odbywać się pod chronioną przed deszczem wiatą, przy ognisku. Także na ognisku przyrządzać będziemy posiłki.

Miejscem, w którym odbywać się będą warsztaty jest zupełnie magiczne i wyjątkowe. Codziennie patrzeć będziemy na starą rusińską cerkiew Św. Paraskewy i jeden z najstarszych dębów Podkarpacia, 500-letni Jagiellon. W dolinie Rzepnickiego Potoku., w sąsiedniej wsi Pietrusza Wola Łukasz Łuczaj 21 lat temu założył swój Dziki Ogród, 17 ha kolekcję ok tysiąca gatunków roślin z Polski i świata. W okolicy osiedliło się już kilkanaście rodzin szukających powrotu do natury, a w promieniu 5 km są aż trzy domy ze słomy i gliny.

rośliny barwierskie rośliny barwierskie rośliny barwierskie

Zapraszamy!
Olka & Łukasz