fbpx

Gdzie kupić barwniki do farbowania tkanin i ubrań?

barwniki do tkanin sklep
Autor
28 września 2021

Choć naturalne farbowanie tkanin i odzieży ma długą historię, dopiero od niedawna przechodzi renesans i zyskało nowy obraz. Barwniki do tkanin niezbędne do farbowania można pozyskać ręcznie z natury. Ale co jeśli do pofarbowania chcemy użyć rośliny egzotyczne lub proces wyszukiwania surowca jest dla nas zbyt żmudny?

Pojawia się pytanie, gdzie zaopatrzyć się w surowiec do barwienia tkanin lub ubrań oraz pozostałe niezbędniki?

naturalne barwniki do ubrań

Gdzie kupić barwniki do tkanin lub ubrań?

Jeśli szukasz produktów takich jak barwniki do tkaniny, to wiesz, że najłatwiej pozyskać je w sklepach internetowych. Najpowszechniejsze są syntetyczne farby do tkanin w postaci proszku, oferujące całą paletę kolorów. Za pomocą niektórych tego typu produktów można pofarbować tkaninę na konkretny kolor już podczas prania.

Zastosowanie farby w pralce jest szybkie, a produkty tego typu łatwo dostępne, gdyż cena jest konkurencyjna. Jednak barwniki do tkanin tego typu są syntetyczne i toksyczne.

Barwniki do tkanin – jak je pozyskiwać?

Aby pozyskać naturalne farby do tkanin najłatwiej jest pójść do pobliskiego lasu lub na łąkę. Jest to możliwe zarówno w mieście jak i na wsi. Najpierw jednak musisz zgłębić choć trochę wiedzę o tkaninie oraz wiedzę barwierską. Wtedy dowiesz się, w jakich częściach rośliny znajduje się odpowiedni barwnik do tkanin, czy len dobrze absorbuje farby naturalne, czy pozostałe rodzaje tkanin przyjmują kolor tak samo jak np. jedwab.

Gdzie kupić konkretny barwnik do tkanin?

Jeśli chcesz w całości oprzeć się na opinii specjalisty w dziedzinie barwienia, warto prześledzić branżę. W barwniki do tkanin możesz zaopatrzyć się głównie w sklepach internetowych.

Jednym z takich miejsc jest studio DZIKIE BARWY – blog oraz sklep, w którym możesz znaleźć mnóstwo informacji na temat barwienia, począwszy od niezbędnych narzędzi temu służących, poprzez potrzebne produkty do barwienia, a skończywszy na profesjonalnym doradztwie dotyczącym tego, jak pozyskiwać naturalne farby oraz obejmującym wszelkie pozostałe zagadnienia z dziedziny barwienia.

Farbowanie na wyciągnięcie ręki

Chcąc pozyskać barwniki do tkanin możesz udać się na pobliską łąkę i spędzić czas na łonie natury, zbierając surowiec do barwienia na świeżym powietrzu.

Barwniki do tkanin, których z pewnych względów nie można pozyskać, kupisz w sklepie internetowym w formie odpowiedniego produktu – surowca do barwienia w postaci liści, kory czy też drzewa. Oba sposoby są na wyciągniecie ręki. Przy pierwszym natomiast musisz wykrzesać więcej chęci oraz zaopatrzyć się w koszyk, rękawiczki i odpowiednie obuwie.

naturalne barwniki do tkanin

Czym się kierować w wyborze barwników?

Wybierając barwniki do tkanin kierujemy się tym co jest nam bliższe – barwnik naturalny vs. syntetyczny, tkanina pozyskana z naturalnych włókien vs. sztucznych, obcowanie z naturalnym surowcem roślinnym vs. chemiczny barwnik do tkanin .

Barwniki naturalne

Barwniki do tkanin naturalne są nietoksyczne i to jest ich główną zaletą. Farba pozyskana w ten sposób bez żadnej szkody może być spłukana w zlewie bądź trafić do pralki bez uszczerbku dla środowiska. Inną zaletą jest zapach, który niesie ze sobą naturalny barwnik do tkanin.

Z drugiej strony, kolor uzyskany z roślin nie jest do końca przewidywalny. Ponadto farba naturalna wiąże się tylko z naturalnymi włóknami, co dla niektórych jest zaletą, a dla innych wadą.

naturalny barwnik do włóczek

Barwniki syntetyczne

Farba syntetyczna daje zazwyczaj przewidywalny kolor. Ponadto barwniki tego typu są bardziej jaskrawe i można szybciej podbić kolor. Wiążą się z każdego rodzaju tkaniną – sztuczną i naturalną.

Największą ich wadą jest syntetyczny sposób ich wytwarzania i tym samym negatywny wpływ na środowisko. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których ubrania barwione syntetycznymi barwnikami niekorzystnie wpływają na skórę.

Wybór należy do Ciebie

Jeśli jesteś świadomym konsumentem, wybierzesz naturalne barwniki do tkanin, bez względu na to, czy pozyskasz kolor własnoręcznie, czy w sklepie. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, wybierzesz kolor syntetyczny. Ty decydujesz!

naturalne barwniki roślinne

Dlaczego warto postawić na naturalne barwniki do tkanin i ubrań?

Naturalne barwniki do tkanin są bliższe człowiekowi. Oddziałują na więcej zmysłów i są przyjemniejsze, a także zdrowsze dla naszego ciała.

Pozostałe zalety naturalnych barwników to:

  • szlachetne i wyjątkowe kolory
  • nietoksyczność
  • niepowtarzalny zapach
  • różnorodny i unikatowy kolor
  • dbałość o środowisko
  • możliwość pozyskania ich na własną rękę
  • dzięki nim możemy stwierdzić, czy tkanina jest naturalna

Ze względu na coraz większą dbałość człowieka o środowisko, wydaje się, że powrót do barwienia metodami naturalnymi jest tylko kwestią czasu.

naturalne barwniki roślinne

Zapraszamy do sklepu z naturalnymi barwnikami DZIKIE BARWY

Bez względu na to, czy farbujesz tkaniny metodami naturalnymi od dłuższego czasu, czy też zamierzasz dopiero zgłębić temat barwiarstwa, nasza pracownia Dzikie Barwy jest w stanie zapewnić to, czego potrzebujesz. To tutaj możesz zaopatrzyć się w niezbędne do barwienia tkanin rośliny egzotyczne oraz lokalne, zaprawy farbiarskie, tkaniny oraz najważniejsze – wiedzę jak to zrobić.

Zajrzyj do sklepu, aby pobrać bezpłatne poradniki na temat barwienia, kupić książkę – podręcznik farbiarski, dowiedzieć się czym charakteryzuje się wybrany barwnik do tkanin. A może chcesz poznać nasz TOP 10 barwników dla początkujących? Znajdziesz go TUTAJ. Weź udział w cyklicznie organizowanych warsztatach, skorzystaj z indywidualnych konsultacji.

Zawsze jest dobry dzień, aby zacząć przygodę z naturalnym farbowaniem tkanin i ubrań. Nigdy nie wiesz, dokąd Cię to zaprowadzi!

sklep z barwnikami do tkaninfotografia powyżej oraz zdjęcie tytułowe wpisu: Marta Kowalska Fotografia

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top
pl_PLPL