farbowanie jajek

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jak na razie nie zapowiada się kwietna ani kolorowa. Wczoraj w Łodzi padał śnieg… A jednak można, w domowym zaciszu, uczynić ten czas nieco bardziej wiosennym i barwnym. Na przykład farbując jajka, oczywiście barwnikami roślinnymi.

barwienie jajek
Przepis na naturalne farbowanie jajek wydaje się dość prosty. Należy najpierw przygotować kąpiel barwierską, następnie w innym garze ugotować jajka na twardo i jeszcze ciepłe przełożyć do gorącego barwnika. Następnie chwilę gotować, a potem pozostawić w kąpieli do wystygnięcia. Niezbyt skomplikowane, prawda? A jednak.

Nie zawsze wszystko wychodzi tak, jak tego oczekujemy. Czasami pigment pięknie i równomiernie osadza się na skorupce podczas gotowania, ale pozostaje na dłoni, łyżce itp. przy wyciąganiu jajka z gara. Innym razem okazuje się, że do pofarbowania jednego jajka potrzeba aż pół główki kapusty! No i niezbędna cierpliwość… Cały proces trwa sporo czasu, angażuje kilka garnków równolegle i zdecydowanie pochłania uwagę. Z mojego doświadczenia nie warto farbować po jednym jajku w danym kolorze. Zdarza się bowiem, że skorupki pękają z niewiadomych przyczyn. Lepiej więc od razu zaopatrzyć się w kilka tuzinów jaj… 🙂

Jest wiele surowców naturalnych, farbujących jajka na piękne kolory. W zasadzie, znając rośliny barwierskie, mamy szerokie możliwości. Począwszy od ziół, przed resztki kuchenne, kawę, herbatę, barwniki karotenowe jak marchew, barwniki antocyjanowe jak hibiskus, burak, kapusta, czarny bez, aż po liście i korę drzew oraz przyprawy… Paleta szeroka i piękna. Nic, tylko próbować!

Ja zdecydowałam się użyć do barwienia tylko tego, co akurat miałam pod ręką i co jest jadalne. Przeznaczyłam na ten cel 10 jajek. Choć, patrząc na zapasy roślin barwierskich, mogłabym pofarbować nawet i kopę 🙂 Wybrałam sprawdzoną już cebulę zwyczajną oraz czerwoną [łuski], zielony jęczmień, kurkumę, kapustę czerwoną, kakao, kawę, suszoną pokrzywę, a także suszone skórki granatu. Zobaczcie co wyszło:

barwienie jajek

Przy okazji do każdego garnka wrzuciłam po kawałku bawełny, nie byłabym sobą, gdybym nie skorzystała z gotowych kąpieli barwierskich 😉 Tkaniny bez dodatku zaprawy są delikatne i pastelowe, wyraźnie wyróżniają się te farbowane łuskami cebuli.

barwienie jajek

A oto prosty przepis na farbowanie jajek:

1. Przygotuj wywar z surowca – możesz dodać do niego trochę soli kuchennej lub octu, ale uważaj, w przypadku barwników antocyjanowych sól zmienia kolor w stronę niebieskiego, a ocet w stronę różowego.
2. Odcedź kąpiel barwierską, żeby została sama ciecz.
3. Ugotuj jajka w osobnym garnku.
4. Dodaj jajka do garnka z gorącą cieczą barwierską, póki jeszcze są ciepłe/gorące. Podgrzewaj ok. 15-30 min. Pozostaw do ostygnięcia na długo, nawet na całą noc.
5. Gotowe!

naturalne malowanie jajek

P.S. Jakie Wy macie doświadczenia w farbowaniu jajek roślinami? Podzielcie się!

Share: