fbpx

Naturalne farbowanie jajek

farbowanie jajek
Autor
28 marca 2018

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jak na razie nie zapowiada się kwietna ani kolorowa. Wczoraj w Łodzi padał śnieg… A jednak można, w domowym zaciszu, uczynić ten czas nieco bardziej wiosennym i barwnym. Na przykład farbując jajka, oczywiście barwnikami roślinnymi.

barwienie jajek
Przepis na naturalne farbowanie jajek wydaje się dość prosty. Należy najpierw przygotować kąpiel barwierską, następnie w innym garze ugotować jajka na twardo i jeszcze ciepłe przełożyć do gorącego barwnika. Następnie chwilę gotować, a potem pozostawić w kąpieli do wystygnięcia. Niezbyt skomplikowane, prawda? A jednak.

Nie zawsze wszystko wychodzi tak, jak tego oczekujemy. Czasami pigment pięknie i równomiernie osadza się na skorupce podczas gotowania, ale pozostaje na dłoni, łyżce itp. przy wyciąganiu jajka z gara. Innym razem okazuje się, że do pofarbowania jednego jajka potrzeba aż pół główki kapusty! No i niezbędna cierpliwość… Cały proces trwa sporo czasu, angażuje kilka garnków równolegle i zdecydowanie pochłania uwagę. Z mojego doświadczenia nie warto farbować po jednym jajku w danym kolorze. Zdarza się bowiem, że skorupki pękają z niewiadomych przyczyn. Lepiej więc od razu zaopatrzyć się w kilka tuzinów jaj… 🙂

Jest wiele surowców naturalnych, farbujących jajka na piękne kolory. W zasadzie, znając rośliny barwierskie, mamy szerokie możliwości. Począwszy od ziół, przed resztki kuchenne, kawę, herbatę, barwniki karotenowe jak marchew, barwniki antocyjanowe jak hibiskus, burak, kapusta, aż po liście i korę drzew oraz przyprawy… Paleta szeroka i piękna. Nic, tylko próbować!

Ja zdecydowałam się użyć do barwienia tylko tego, co akurat miałam pod ręką i co jest jadalne. Przeznaczyłam na ten cel 10 jajek. Choć, patrząc na zapasy roślin barwierskich, mogłabym pofarbować nawet i kopę 🙂 Wybrałam sprawdzoną już cebulę zwyczajną oraz czerwoną [łuski], zielony jęczmień, kurkumę, kapustę czerwoną, kakao, kawę, suszoną pokrzywę, a także suszone skórki granatu. Zobaczcie co wyszło:

barwienie jajek

Przy okazji do każdego garnka wrzuciłam po kawałku bawełny, nie byłabym sobą, gdybym nie skorzystała z gotowych kąpieli barwierskich 😉 Tkaniny bez dodatku zaprawy są delikatne i pastelowe, wyraźnie wyróżniają się te farbowane łuskami cebuli.

barwienie jajek

A oto prosty przepis na farbowanie jajek:

1. Przygotuj wywar z surowca – możesz dodać do niego trochę soli kuchennej lub octu, ale uważaj, w przypadku barwników antocyjanowych sól zmienia kolor w stronę niebieskiego, a ocet w stronę różowego.
2. Odcedź kąpiel barwierską, żeby została sama ciecz.
3. Ugotuj jajka w osobnym garnku.
4. Dodaj jajka do garnka z gorącą cieczą barwierską, póki jeszcze są ciepłe/gorące. Podgrzewaj ok. 15-30 min. Pozostaw do ostygnięcia na długo, nawet na całą noc.
5. Gotowe!

naturalne malowanie jajek

P.S. Jakie Wy macie doświadczenia w farbowaniu jajek roślinami? Podzielcie się!

Tagi: , , , , , , , ,

5 komentarze

 1. Małgosia

  Super ściąga. Ale czemu nie ugotować jajek od razu z barwnikiem? Dzięki temu nie musiałyby być twarde jak kamień…

  • Olka Richert

   Barwnik najpierw trzeba przygotować, czyli wygotować roślinę, by oddała kolor. Dopiero potem można włożyć jajko do takiej kąpieli. Ale włożenie zimnego jajka do gorącej kąpieli barwiącej może spowodować pęknięcie skorupki! No więc są dwie drogi:
   1. gorące jajo włożyć do gorącej kąpieli barwiącej
   2. zimne jajo włożyć do zimnej /ostudzonej kąpieli barwiącej.
   Nie wiem natomiast, czy surowe jajko nie zabarwi się jakoś w środku podczas gotowania z barwnikiem 🙂

 2. Agnieszka

  Próbowałam barwić jajka szpinakiem i kurkumą. Szpinak stracił kolor po dodaniu octu- kolor nie osiadł na jajku. Kurkuma pięknie zabarwiła, ale jajko brudziło ręce. Takie były moje początki z naturalnym barwieniem 😀 Łupiny cebuli nigdy nie zawiodły!

  • Olka Richert

   No cóż, jak z jajkiem 🙂 Różnie to bywa, czasami wiele zależy od wody, w jakiej jajka gotujemy. A czasami od innych czynników. Próby warto robić z różnymi barwnikami. Powodzenia!

 3. kinga

  U mnie w domu od zawsze jaja gotuje się razem z np.łupinkami cebuli….w środku jest normalne….nie ma możliwości aby barwnik się dostał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top
pl_PLPL